WARSZTATY 2022

XV WIOSNA Z FIZJOTERAPIĄ
Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa
„Rehabilitacja pacjentów po zakażeniu SARS-CoV-2”
Warszawski Uniwersytet Medyczny
8-9 kwietnia 2022, Warszawa

Temat warsztatu: Fizjoterapia oddechowa dzieci po przejściu COVID-19
Prowadzący: dr n. kf Agnieszka Stępień
Covid-19 ma najczęściej łagodny przebieg w populacji pediatrycznej, ale u części dzieci choroba pozostawia niekorzystne objawy i powikłania, takie jak: zaburzenia oddechowe, męczliwość, dolegliwości bólowe, problemy psychiczne oraz objawy neurologiczne wynikające z polineuropatii, przebytego udaru lub zespołu Guillain-Barré. Dodatkowo Covid-19 wpływa negatywnie na stan motoryczny dzieci niepełnosprawnych. Stymulacja oddechowa jest ważną składową fizjoterapii dzieci i młodzieży. W czasie warsztatu zostaną omówione zasady badania i fizjoterapii oddechowej, która może być stosowana po przebytym Covid-19. Uczestnicy zapoznają się z różnymi sposobami/ technikami stymulacji oddechowej ukierunkowanej na poprawę funkcji oddechowych, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz poprawę kontroli posturalnej niezbędnej do codziennej aktywności. Warsztat będzie realizowany głównie w formie praktycznej.

Temat warsztatu: Dyskopatia szyjna z promieniowaniem do kończyny górnej - podejście (ultra) praktyczne
Prowadzący: mgr Rafał Hildebrandt
Szkolenie ma na celu przedstawienie kompleksowego sposobu leczenia dyskopatii szyjnej w oparciu o aktualną wiedzę. Praktyczne zastosowanie rożnych metod począwszy od terapii tkanek miękkich przez terapię manualną, neuromobilizacje aż po kinesiotaping oraz ćwiczenia.

Temat warsztatu: Rozwiązania telemedyczne w procesie fizjoterapii
Prowadzący: Tomasz Kościelny, Kamil Jakubiec
Platforma Telemedyczna Mediguard jest przeznaczona do teleopieki i monitorowania stanu zdrowia pacjentów w domu, placówkach opiekuńczych, podmiotach służby zdrowia. System został wyposażony w funkcję powiadomień i
przypomnień dla Pacjenta, Lekarza, Pielęgniarki oraz Osoby Bliskiej dla Pacjenta, jak również dla fizjotereaputów. Podstawowe funkcje obsługiwane przez Platformę to zbieranie wyników badań samodzielnie wykonanych przez
Pacjentów, bezpieczne przesyłanie tych wyników przez sieci operatorskie do centralnego repozytorium, gromadzenie wyników na indywidualnych kontach Pacjentów oraz prezentacja wyników. W czasie warsztatów zostaną omówione
nowoczesne rozwiązania telemedyczne oraz ich zalety, które można również zastosować w procesie fizjoterapii.

Temat warsztatu: Powrót do aktywności fizycznej po zakażeniu SARS-CoV-2
Prowadzący: dr n. med. Tomasz Chomiuk
Przerwa w aktywności fizycznej niesie za sobą określone konsekwencje, które mogą prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wypracowanych adaptacji fizjologicznych do wysiłku. Wielkość tych zmian zależy od czasu trwania przerwy oraz poziomu wytrenowania. Ograniczenie sprawności w wyniku przerwy to jedna z ważniejszych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę przy powrocie do aktywności fizycznej. Podczas warsztatu dowiesz się: Jakie mogą być konsekwencje ograniczenia lub zaprzestania aktywności fizycznej?
Jak bezpiecznie rozpocząć aktywność fizyczną po przerwie spowodowanej zakażeniem COVID-19? Jak dawkować wysiłek fizyczny w zależności od obciążeń zdrowotnych?Jakie ćwiczenia wykonywać po przebyciu COVID-19?

Temat warsztatu: Problemy w terapii ręki u pacjentów z niedowładem spastycznym - analiza funkcjonalna, profilaktyka oraz przykłady konsultacji pacjentów
Prowadzący: specjalista fizjoterapii, mgr Jacek Czarnek
Warsztat ma na celu przedstawienie problemu niedowładu spastycznego kończyny górnej w ujęciu nowoczesnej możliwości terapii polegającej na łączeniu unikalnych rozwiązań ortotycznych i możliwości ich wykorzystania do analizy funkcjonalnej pacjenta, terapii oraz profilaktyki. Zaprezentowane zostaną również materiały
video przedstawiające konsultacje pacjentów na różnym poziomie deficytu neurologicznego w kończynie górnej oraz z różnymi problemami, których świadomość często decyduje o efektywności i skuteczności podjętej fizjoterapii.